Producent bram Rakstal

Specjalizujemy się w realizacjach bram przesuwnych i bram skrzydłowych. W naszym portfolio znajdują się bramy dla lotnisk, fabryk, stadionów i gospodarstw rolnych o świetle wjazdu przekraczającym 20 metrów. Dzięki posiadanemu doświadczeniu gwarantujemy, że znajdziemy  najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i technicznym.

Pon-pt: 7:00 do 15:00; 32-015 Kłaj; Stanisławice 266; Polska +(48)12-284-01-05 +48-602-470-870 biuro@rakstal.pl
Co warto wiedzieć kupując bramę?

Co warto wiedzieć kupując bramę?

Przed zakupem napędu do bramy garażowej należy wziąć pod uwagę następujące parametry:

  • powierzchnię bramy wyrażoną w m2. Można to szybko policzyć mnożąc wymiary bramy, czyli jej wysokość x szerokość
  • wysokość bramy
  • wolne miejsce między płaszczyzną bramy, a sufitem wewnątrz garażu.

Należy także pamiętać, że napędy można tylko zamontować do sprawnej, solidnie zamontowanej bramy. Głównym kryterium wyboru siłowników do bram przesuwnych jest ich ciężar oraz intensywność otwierania bramy.

Podawana przez producentów automatyki moc siłowników wyrażana w ciężarze bramy jest wartością maksymalną, trudną do osiągnięcia w realnych warunkach. Jak zatem określić niezbędną moc napędu do obsługi naszej bramy?

Do bram o szerokości w świetle do 3.4 m oraz lekkim przesuwie w całym zakresie ruchu wystarczy napęd do 300 kg.
Do bram o szerokości 5 m oraz płynnym ruchu na całości, szczególnie przed pozycjami krańcowymi (pełne otwarcie, zamknięcie) zalecane są siłowniki o mocy 400-500 kg.
Do bram większych oraz tych, które wymagają użycia znacznych sił do wprawienia ich w ruch czy zamknięcia wymaga się większych siłowników powyżej 600 kg.

Drugim ważnym parametrem jest intensywność pracy napędów. Większość automatyki do bram przeznaczona jest do użytku przydomowego, tj. do kilkunastu cykli na dobę. Napędy do użytku intensywnego posiadają specjalną konstrukcję. Tworzą go przede wszystkim silnik o odpowiednim uzwojeniu, radiatory odprowadzające ciepło oraz wentylator pod obudową siłownika, chłodzący transformator, elektronikę oraz silnik. Na wybór automatyki do bramy skrzydłowej główny wpływ ma długość skrzydła, konstrukcja i wypełnienie bramy, wymiary montażowe, estetyka oraz intensywność pracy.

Długość skrzydła: nie powinno się montować siłowników do bram o długości skrzydła większej niż podana przez producenta. Konsekwencją niedostosowania mogą być problemy z montażem lub skrócenie żywotności napędów. Do bram o dużych powierzchniach, wypełnionych blachą lub deskami, które na wietrze zachowują się jak żagiel, producenci zalecają stosowanie elektrozamka blokującego bramę w pozycji zamkniętej. Bramy „pełne” wymagają również mocniejszych napędów.

Wymiary montażowe: odległość zawiasu skrzydła bramy od krawędzi słupka ma największe znaczenie. Większość siłowników śrubowych przystosowana jest do montażu bram osadzonych nie dalej niż 10-14 cm od krawędzi słupka. Przy większych odległościach konieczne jest odpowiednie dostosowanie uchwytów mocujących lub wykonanie wcięcia w słupku. Najlepszym rozwiązaniem przy szerokich słupach jest montaż napędów podziemnych lub siłowników z ramieniem łamanym, które mogą być montowane nawet na słupach o szerokości 70 cm.

Estetyka: najmniej widoczne, przez to wpływające na wygląd całej bramy, są siłowniki podziemne. Jeżeli istniejące warunki nie pozwalają na ich montaż proponujemy zastosowanie siłowników z ramieniem łamanym.

Intensywność pracy: większość siłowników dostosowana jest do użytkowania prywatnego, do kilkunastu cykli na dzień. Wjazdy na parkingi osiedlowe, na teren firm, bramy często użytkowane wymagają zastosowania napędów do pracy intensywnej o silnikach 24V.