Producent bram Rakstal

Specjalizujemy się w realizacjach bram przesuwnych i bram skrzydłowych. W naszym portfolio znajdują się bramy dla lotnisk, fabryk, stadionów i gospodarstw rolnych o świetle wjazdu przekraczającym 20 metrów. Dzięki posiadanemu doświadczeniu gwarantujemy, że znajdziemy  najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i technicznym.

Pon-pt: 7:00 do 15:00; 32-015 Kłaj; Stanisławice 266; Polska +(48)12-284-01-05 +48-602-470-870 biuro@rakstal.pl

Jaki fundament pod bramę przesuwną?

Temat fundamentu pod bramę przesuwną przewija się na różnych forach i dyskusjach internetowych, a także w zapytaniach przychodzących do bezpośrednio do nas. Odpowiedź na pytanie: „Jaki fundament dla bramy przesuwnej?” nie jest jednoznaczna i parametry takiego fundamentu będą zależeć od wielu czynników takich jak: podłoże, ukształtowanie terenu, czy rodzaj pojazdów korzystających z bramy. Najwazniejszą kwestią i jednocześnie róznica między bramą skrzydłową, a przesuwna, w odneisieniu do fundamentu, jest fakt, że dla bramy przesuwnej samonośnej wystarczy przygotować fundament pod samą przeciwwagę oraz przeciwstawny słupek. Inaczej niż w przypadku bramy skrzydłowej.

Wielkość światła wjazdu a fundament

Pierwszym i najważniejszym czynnikiem branym pod uwagę przy przygotowywaniu fundamentu dla bramy przesuwnej jest wielkość światła wjazdu. Przyjmuje się, że fundament pod przeciwwagą powinien mieć 1/3 długości światła wjazdu, aby brama działała bez zastrzeżeń, lekko sunąc po rolkach. Poniżej prezentujemy przykładowe obliczenia dla bramy o świetle wjazdu 600cm. W tym przypadku zalecamy dodanie do 1,3 długości ŚW dodatkowych 30 cm fundamentu. Warto również mieć na uwadze ciężar samego skrzydła bramy oraz pojazdy, jakie będą korzystały z przejazdu. Wielkość samego fundamentu i jego poprawne wykonanie jest kluczowe dla dobrego działania bramy. Za „słaby” fundament doprowadzi do pracy całej konstrukcji, co spowoduje problemy z użytkowaniem bramy.

—–
Szukasz bramy przesuwnej?
Zadzwoń! ☎ 12-284-01-05 lub napisz 📧 biuro@rakstal.pl
—–

Inne parametry fundamentu

Przy wykonywaniu fundamentu należy, poza samą długością fundamentu, jest jego głębokość. Zbyt płytko wykonany sprawi, że cała konstrukcja będzie nadmiernie pracować, a już po pierwszej zimie odczujemy skutki źle przygotowanego fundamentu bramy. Jeśli dodatkowo mamy zamontowany rygiel lub chwytak, nawet delikatne odchylenia bramy od pierwotnych ustawień sprawią, że brama nie będzie się schodziła prawidłowo, a całkiem prawdopodobne, że nawet nie będzie możliwości, aby ją zaryglować. Wykonanie zbyt głębokiego fundamentu nie będzie miało żadnych negatywnych skutków, poniesiemy tylko dodatkowy koszt. Jaka głębokość jest prawidłowa? My naszym klientom rekomendujemy wykonanie fundamentu na głębokości 120 cm. Zaleca się, aby fundament sięgał aż do głębokości przemarzania gruntu. Posadzony zbyt blisko poziomu gruntu spowoduje przechylanie się całej konstrukcji, ponieważ fundament będzie pracował wraz z gruntem. Ta głębokość różni się w zależności od obszaru naszego kraju. Na zachodzie Polski punkt ten to zaledwie 80 cm, a na północnym-wschodzie nawet 140 cm.
Na budowę fundamentu będą miały również wpływ takie czynniki jak: ukształtowanie terenu (czy działka jest pochyła), bezpośrednie otoczenie bramy (utwardzona droga, czy też nie), roślinność rosnąca w najbliższej okolicy (duże drzewa) oraz pojazdy korzystające z bramy (im cięższy sprzęt przejeżdżający przez bramę, tym fundament, ale i sama brama większe). Szerokość samej stopy fundamentu to 40-70 cm.

Fundament pod bramę przesuwną