Producent bram Rakstal

Specjalizujemy się w realizacjach bram przesuwnych i bram skrzydłowych. W naszym portfolio znajdują się bramy dla lotnisk, fabryk, stadionów i gospodarstw rolnych o świetle wjazdu przekraczającym 20 metrów. Dzięki posiadanemu doświadczeniu gwarantujemy, że znajdziemy  najlepsze rozwiązanie pod względem ekonomicznym i technicznym.

Pon-pt: 7:00 do 15:00; 32-015 Kłaj; Stanisławice 266; Polska +(48)12-284-01-05 +48-602-470-870 biuro@rakstal.pl
furtka - bramka wejściowa

Furtka – co to jest?

Myśląc o ogrodzeniu jako obowiązkowym elemencie niezbędnym wokół domu często zdarza mi się używać pojęcia furtka. Trudno mi określić, skąd znam to słowo i jakie jest jego pochodzenie, dlatego postanowiłem to dzisiaj sprawdzić i ku mojemu zaskoczeniu, po dokonaniu wstępnego przeszukania internetu nie jestem w stanie określić pochodzenia tego słowa.
Co znaczy to słowo i skąd pochodzi? Jak podaje Wikipedia (jedyne co znalazłem pochodzi właśnie z tej strony), furtka to wąskie przejście w ogrodzeniu zamykane najczęściej drzwiczkami. Często stawiana w pobliżu bramy albo w samej bramie. Również wąskie przejście w murach (fortyfikacjach). Umożliwia ruch pieszy (bez otwierania bramy). I to by było na tyle. Nic więcej! Nawet ta definicja w pełni nie wyjaśnia, skąd to słowo pochodzi, kiedy powstało. Możemy pokusić się o poszukanie znaczenia słowa furta, co również nie przyniosło jakichś spektakularnych rezultatów. Po analizie znaczeń słowa furta mogę powiedzieć tylko tyle, że prawdopodobnie słowo ma duży związek z bramami klasztornymi. Zostawiam już oficjalne definicje i internet i dodam jeszcze, że z dzieciństwa pamiętam, że bramką nazywano główne wejście na podwórko (to od strony ulicy), natomiast furtką – takie tylne wejście na ogród.

furtka - bramka wejściowa

Mając to na uwadze można powiedzieć, że wikipedia podaje prawdziwą definicję i jak najbardziej pasuje ona do wyobrażenia furtki, jaki mam w głowie z dzieciństwa. W dzisiejszych czasach chyba częściej mówiąc o ogrodzeniu i bramach używa się słowa bramka (jako mała brama), ale dla mnie to starodawne słowo furtka nie powinno wyjść z naszego użycia.